Jak uwolnić się emocjonalnie od rodziców?

Jak uwolnić się emocjonalnie od rodziców?

Małe lęki powodują niepokój, a duże lęki wywołują panikę. — Chuang Tzu

Strach przed nieznanym, obawa o przyszłość absorbują nas coraz częściej i wpływają na naszą psychikę i jakość życia. Pomyśl o swoim największym celu. Dlaczego jeszcze tego nie osiągnąłeś? Odpowiedź jest podstawowa: paraliżuje cię strach, lęk. Strach jest czynnikiem ograniczającym, który powstrzymuje nas przed dążeniem do tego, czego pragniemy. Strach rozprasza nas i prowadzi do wymówek – ale nie musi. Nauka przezwyciężania lęku jest jednym z najbardziej wyzwalających zajęć, jakie możesz podjąć.

Wszyscy mamy lęki, które atakują nasze myśli. Niektórzy ludzie mogą bać się kolejek górskich, rekinów, klaunów, pająków lub ciemności. Jednak są też lęki, które wydają się towarzyszyć nam na co dzień. Niezależnie od tego, czy są to lęki o przyszłość, kłopoty finansowe, problemy zdrowotne, porażka czy ból, może być nam trudno wyćwiczyć pozbywanie się tych lęków.

Lęki, z którymi borykamy się na co dzień

Wieloletnie obserwacje prowadzone przez doświadczoną psychoterapeutę Eudesa Sémérię wskazujące na istnienie czterech fundamentalnych kategorii lęków, z którymi borykamy się na co dzień. Te kategorie to: lęki przed dorośnięciem, lęki przed zamanifestowaniem siebie, lęki przed działaniem i lękami separacją. Według autora, ich źródłem jest konflikt, który mieszka w każdym z nas – między tym, kim byliśmy jako dziecko, a tym, kim pragniemy się stać jako dorośli.

Nauka przezwyciężania strachu i niepokoju może być przerażającą perspektywą, jeśli nie rozumiemy mechanizmów, które za nimi stoją. Zanim zaczniemy krytykować siebie za to, że się boimy, przyjmijmy, że strach jest normalną reakcją ewolucyjną. Chociaż w tej chwili może się tak nie wydawać, ciało i mózg komunikują się z nami. Kiedy nauczymy się odczytywać sygnały, pokonanie strachu przychodzi naturalnie.

Książka Nie czekaj na pozwolenie Eudesa Sémérię stanowi cenny przewodnik, pomagający nam wejść głębiej w nasze wewnętrzne konflikty i lęki, zrozumieć ich źródło i skutki oraz poradzić sobie z nimi w zdrowy i skuteczny sposób. Wiele osób może znaleźć w tej książce pomoc i inspirację, przyglądając się swoim lękom, dając sobie wsparcie, by żyć pełnią życia.

Łatwo jest udawać, że strach nie ma na nas wpływu i szukać wymówek, dlaczego nie udaje nam się osiągnąć tego, do czego jesteśmy zdolni. Zamiast odwracać się i chować przed nimi, traktujmy strach jako wskazówkę do działania, a nie jak wymówkę. Spójrzmy na swój cel i stawmy mu czoła. Jeśli pozwolimy, by strach odciągał nas od osiągnięcia celu, to skutecznie się poddajemy.

A jak uwolnić się emocjonalnie od swoich rodziców?

Séméria twierdzi, że skuteczność do zmierzenia się z dorosłością powoduje, że tkwimy w roli dziecka, co utrudnia nam pełne wykorzystanie naszego potencjału. Autor odwraca perspektywę, zachęcając nas do przewartościowania naszych relacji z rodzicami. Zamiast pozostawać w roli dziecka wobec nich, należy podążać do zdrowych relacji z nimi. By stać się bardziej dorosłym, koniecznie trzeba zmienić pozycję, to znaczy zakwestionować i zmodyfikować reguły, które rządzą naszymi z nimi relacjami, również z innymi i samym sobą. Jednym z najważniejszych zagadnień poruszanych w książce jest „zdradzenie swoich rodziców”. Dorastanie oznacza „zdradzenie” naszych rodziców, a to nic innego jak uwolnienie się od ich nakazów. To niezwykle ważne pojęcie oznacza rezygnację z roli dziecka wobec rodzica i przechodzenie na relację dorosły-dorosły. Oczywiście nie jest to zadanie, ale konieczne jest to, aby wspierać swoją egzystencję i zdrowe relacje partnerskie.

Autor wspiera swoje tezy opisami różnych lęków, które codziennie nas dotykają. Przytaczanie przykładów sprawia, że ​​uwolnienie emocjonalne od rodziców staje się realistyczną i przystępną drogą. Daje również wsparcie i zastosowanie rozwiązań terapeutycznych, które mogą pomóc nam odkryć, stając się autentycznymi.

Czytanie tej książki skłania nas do refleksji i wyobraźni i relacji, i stanowi podróż do własnej dorosłości. To nie tylko popularnonaukowa lektura, ale prawdziwe wsparcie na lepsze pokochanie i zrozumienie siebie i swoich relacji z innymi. Eudes Séméria, nie boi się dostarczać pytań i ustawiać kontrowersyjne tezy, które całkowicie odmieniają nasze postrzeganie dorosłości i relacji z rodzicami.

Odkryj swoje lęki, zrozum je i naucz się nimi kierować, przez wyznanie wiary w wyzwania z większym wykorzystaniem siebie i harmonią. Nie czekaj na pozwolenie to niezwykle interesująca i wartościowa lektura dla każdego, kto chce zagłębić się w swoje emocje, poznać źródła swoich lęków i dokładniej rozwijać autentyczną analizę z samym sobą i innymi. Ta książka zobowiązuje do wielu refleksji i umożliwienia zrozumienie siebie. Polecam ją wszystkim, których inspiruje osobisty rozwój oraz pragną przedefiniować swoje relacje i pełnię swojego potencjału.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *