Nastolatek potrzebuje wsparcia – recenzja

Nastolatek potrzebuje wsparcia – recenzja

Zaledwie udało ci się w końcu przetrwać bezsenne noce, niekończące się wizyty u pediatry i napady złości, a tu nieprawdziwie z dnia na dzień na scenie pojawia się nastolatek, oferując ci zupełnie nowy zestaw wyzwań do pokonania.

Ogromne zmiany zachodzące w ich ciałach i mózgach, nieprzewidywalne wahania nastroju, pryszcze na policzkach oraz brak motywacji do nauki czy też rozchwiane poczucie własnej wartości – nastoletnie lata naszych dzieci wcale nie są nudne. Dodajmy do tego fakt, że desperacko poszukują niepodległości, przygotowując skrzydła do lotu, a my chwytamy się wszelkich oznak kontroli, próbując chronić naszych nastolatków, i łatwo zrozumieć, dlaczego czasami lecą iskry.

Dla rodziców okres dojrzewania może być kłopotliwy, skomplikowany, wyczerpujący, a niekiedy i bolesny. I choć jest też mnóstwo magii i cudów, spełnienia i czystej radości, większość rodziców się zgodzi, że prowadzenie naszych dzieci w drodze ku dorosłości nie jest łatwym zadaniem.

Jeśli kiedykolwiek czułeś się nieświadomy, bezradny lub zagubiony wychowując swojego nastolatka, zapoznaj się z książką Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie, która dostarczy ci bezcennych informacji, sugestii, rozwiązań i pomocy wobec wszelkich problemów i wyzwań, przed którymi stoisz, będąc rodzicem nastolatka i młodego dorosłego.

Czego potrzebują od nas rodziców nasze dzieci przechodzące przez proces dorastania?

Chcą naszej miłości, wsparcia, dopingu, opieki, akceptacji i uwagi. Mieszkanie z nastolatkami może być jednym z najbardziej ekscytujących okresów w życiu rodzica. Wspaniale jest obserwować, jak nasze dzieci wyrastają na młodych ludzi o odmiennych poglądach, nadziejach i ambicjach. Jednak dla wielu rodziców życie z burzliwymi lub milczącymi nastolatkami jest dużym wyzwaniem. Niektórzy po prostu przypisują trudności okresu dojrzewania „hormonom”, a „trudny wiek dorastania” uważają za coś normalnego. Ważne jest by w tym czasie zachęcać i pozwalać dziecku uczyć się na błędach, zamiast „pokazywać mu, jak to zrobić”, akceptować, że może zrobić coś inaczej niż my, uznawać i szanować jego wybory, podążać za przykładem dziecka, zamiast dawać nieproszone rady.

Kluczem do zrozumienia okresu dojrzewania jest to, że mózg nastolatka działa w zupełnie inny sposób niż mózg osoby dorosłej.

Książka Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie to niezbędna lektura dla każdego rodzica, który zmaga się z trudnościami, które niesie ze sobą wiek nastoletni. Autorzy, Agnieszka Kozak, Robert Bielecki i Marcin Rzeczkowski to doświadczeni eksperci i psychoterapeuci, pragnący zagwarantować rodzicom, dziadkom, opiekunom i profesjonalistom wgląd w uczucia i pogląd na świat nastolatków oraz pomóc zrozumieć ich zachowanie.

Okres młodzieńczego buntu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Ta książka ma rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy, jakie mogą pojawić się w okresie dorastania. Oferuje konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złożonymi problemami i napięciami w relacjach w życiu codziennym, takimi jak złość, lęk przed odrzuceniem i frustracją. Porusza także trudne tematy, takie jak miłość, uzależnienia od technologii, niestabilne poczucie własnej wartości i samookaleczenia. Ta książka daje rodzicom narzędzia, jak pomóc nastolatkowi odnaleźć swoją tożsamość i osiągnąć dojrzałość. Powstawała na podstawie konsultacji z nastolatkami, dlatego stanowi dla jeszcze większe wsparcie dla obu stron. Jest to przewodnik, który nie tylko pomaga w zrozumieniu psychologicznej i szczegółowej wiedzy również z zakresu neurobiologii, ale także daje praktyczne wskazówki, jak zrozumieć, na czym polegają problemy nastolatka, by znaleźć odpowiedź, co ma na to wpływ i jak w związku z tym można mu pomóc.

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale nie każdy rodzic jest cierpliwy, nie każdy rodzic jest skłonny przemyśleć i przewartościować swoje własne przekonania, jeśli nastolatek rzuca mu wyzwania, i nie każdy rodzic będzie w stanie znaleźć czas i zrozumieć swoje dziecko, mimo że będzie chciał. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym otwarcie się rodziców na potrzeby nastolatka i odwrotnie może wydawać się mniej uciążliwym i mniej onieśmielającym zadaniem.

Jeśli potrzebujesz książki, która szybko i realistycznie dotrze do sedna sprawy, zawierającej porady i narzędzia, które możesz natychmiast zastosować, aby uzyskać określone rezultaty, to zdecydowanie polecam poradnik Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie. Od ataków złości, lęku przed odrzuceniem po miłość i pierwsze randki, na samookaleczeniach, depresji i nieodpowiedzialności nastolatka skończywszy – w tej książce omówiono wszystko, co pomoże Tobie i Twojemu nastolatkowi wyznaczać jasne i bezpieczne granice ze wszystkimi.

Dorastanie jest łatwiejsze, gdy ma się po swojej stronie rodziców

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *