Masz w sobie wielką moc

Ile razy słyszałeś – jesteś wartościową osobą? Ile razy odbiło się to od ciebie lub puściłeś to mimo uszu, choć było skierowane do ciebie? Ile razy sam sobie to wmawiałeś i oczywiście bez rezultatu?

Jesteś wartościową osobą – jak sobie to uzmysłowić? Nic trudnego.

Już na początku trzeba zaznaczyć, że każdy z nas ma swoją godność i wartość. Bez względu na to, co dokonałeś, a czego nie i bez względu na ilość porażek, jaka cię spotkała. Nie chodzi o bogaty życiorys wypełniony samymi sukcesami. Dyplomy i medale nie są wymiernikiem ciebie, jako osoby. Jesteś wartościowym nawet jeśli robisz na drutach, pielisz w ogródku, czy rąbiesz drzewo za domem.

Bycie wartościowym nie polega na byciu idealnym, czy nieskazitelnym. Nie ma też znaczenia, jak postrzegają nas inni. Najważniejsze jest poczucie własnej wartości wedle zasady – inni będę o tobie myśleć tak, jak ty o sobie samym. Uważać należy na opinie innych, zwłaszcza te, które podcinają nogi i zaniżają nasze poczucie istotności. One niczego dobrego nie dają, a co gorsze, osłabiają psychikę i obciążają myśli. Zniechęcają do pracy nad sobą i do wszelkich prób, które miałyby dokonać zmian w naszej osobowości.

Osoby ze zdrową samooceną mają świadomość własnych słabości, ale … ale je akceptują. Stale pracują nad sobą, ale mają wysokie poczucie własnej wartości, które nie dostosowuje się do życzeń, czy żądań innych. Potrafią powiedzieć JA. Nie szukają uznania w oczach innych, by dobrze się czuć. Nie szukają pochlebstw, nie czekają na oklaski – wiedzą na co je stać, kim są i co w sobie pielęgnują.

Poczucie własnej wartości, a pewność siebie.

Istnieje drastyczna różnica między wartością a pewnością siebie. Poczucie własnej wartości sprowadza się do tego, że czujesz się w pełni sobą we wszystkich aspektach życia. Czujesz swoją wartość bez względu na miejsce, towarzystwo, czy sytuację, w jakiej się znajdujesz.

Pewność siebie zaś to ufność we własne kompetencje i możliwości. Wiemy, co jesteśmy w stanie wykonać, wiemy na czym się znamy i co nie sprawi nam trudności. Jednocześnie wiemy, czego nie umiemy i nie boimy się do tego przyznać. Niewiedza nie jest czymś złym, a tylko odważni potrafią powiedzieć, że czegoś nie wiedzą.

Zdrowe poczucie własnej wartości jest niezachwiane nawet przy słabych umiejętnościach. Swoją godność czujesz nawet jeśli nie jesteś doskonały. Masz tego świadomość, lecz to nie podkopuje twojej wartości samej w sobie.

Jednak – wysokim poczuciem siebie nie należy szafować na prawo i lewo. Nie wypinajmy z dumą piersi, prezentując swoją siłę i wyjątkowość, to nie o to chodzi. Chodzi o swoje wnętrze i psychikę. Musisz opanować bałwochwalstwo, bo wiele osób kogoś o nadmiernej dumie z siebie odsuwa od siebie i unika ich towarzystwa. Osobowość „pawia” może jednak świadczyć o niskiej samoocenie, a dumnie wypięta pierś stanowi przykrywkę poczucia własnej niższości.

Tu od razu pojawia się kolejny aspekt – szacunek. Dzięki zdrowej samoocenie poważasz zarówno samego siebie, jak i ludzi wokoło. Umiesz powiedzieć komuś miłe słowo, docenić czyjeś osiągnięcia, czy zachwycić się posiadanymi umiejętnościami. Nie porównujesz się do innych. Czujesz swoje miejsce pośród ludzi i znasz siebie. Masz świadomość, że każdy dąży do czegoś swojego, a cele innych nie są twoimi. Jesteś w stanie słuchać o nich, mówić, ale nie przypinasz ich do siebie. Ty masz inne i tego się trzymasz. Nie czujesz się gorszy ani mniej wartościowy. Najgorsze jest bowiem porównywanie, co najczęściej przynosi samo zło. Z porównywania najczęściej wyciągasz błędne wnioski. Czujesz się gorszy, słabszy i nic nieznaczący. Sam siebie widzisz, jako karykaturę uznając innych za lepszych. Dlatego broń siebie i swoich wartości. Broń własnego zdania, celów i marzeń. Nie bądź kalką innych. Liczysz się ty i twoja osoba, potem dopiero reszta.

Warto nad sobą pracować.

Warto ćwiczyć dla samego siebie, bo poczucie własnej wartości stanowi o naszej sile i osobowości.
Nie szukajmy w sobie problemów, a wszelkie niepotrzebne wątpliwości odsuwajmy od siebie.
Nie lgnijmy do ludzi, którzy nas nie szanują i nie poważają.

Wszystko, co zaburza naszą sferę komfortu i poczucie wartości jest dla nas niekorzystne. Świadomie unikajmy takich sytuacji i ludzi. Nie czujmy się do niczego zobowiązani. Swoboda bowiem wynika z komfortu i dobrego samopoczucia.

Ma ci być dobrze we własnej skórze.

Agnieszka Kusiak agaKUSIczyta

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *