Dzieciństwo do poprawki – recenzja książki
Dzieciństwo stanowi filar, na którym budujemy naszą osobowość. To nasz sposób rozumienia otaczającego nas świata, naszych relacji, uczuć i myśli.
Każdy z nas jest wyjątkowy i inaczej radzi sobie z trudnymi wydarzeniami. Jednak niektóre wydarzenia mogą być traumatyczne, szczególnie te, których doświadczyliśmy w dzieciństwie. Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa to negatywne doświadczenia, które pozostawiają trwały negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie dzieci. Przykłady takich doświadczeń obejmują maltretowanie, znęcanie się, zaniedbanie lub życie w szkodliwym środowisku, życie w cieniu rodziców, energetycznych wampirów. Wpływają one na dzieci społecznie, emocjonalnie i poznawczo. Chociaż jest to niezwykle trudne, przezwyciężenie przeciwności losu i traumy dziecięcej jest możliwe.
To, co nas napędza, motywuje i czyni nas silnymi, ale także często nas blokuje, przeszkadza i ogranicza, jest rezultatem bagażu doświadczeń, który otrzymaliśmy od naszych rodziców oraz otoczenia, w którym dorastaliśmy.
Dzieciństwo to bardzo znaczący okres w naszym życiu. Ważne jest, aby nie lekceważyć wpływu, jaką nasza przeszłość ma na naszą teraźniejszość. Jeśli postrzegamy nasze życie jako budynek, nasze wychowanie i wydarzenia, które go otaczają, są jego fundamentem. W końcu trauma jest jak rana, która nie zagoiła się prawidłowo. Wymaga czasu, troski, uwagi i rozwagi. Bez względu na to, jakich wydarzeń życiowych doświadczyliśmy, uzdrowienie jest możliwe.
Dzieciństwo do poprawki to niesamowita książka, stworzona przez doświadczoną psychoterapeutkę Sylwię Sitkowską, aby pomóc uwolnić się od frustrujących wzorców relacji z toksycznymi rodzicami — i odkryć nowy lepszy świat, pewność siebie, wewnętrzną siłę i niezależność emocjonalną.
Książka ta powstała po to, abyśmy nauczyli się położyć kres tym pozbawionym szacunku i kontrolującym zachowaniom oraz wyleczył się z lat nadużyć, aby zdrowo funkcjonować i prosperować w życiu, i przy okazji nie przekazywać traumy swoim dzieciom! Ta niezwykle praktyczna książka pomoże zweryfikować naszą frustrację i zmagania emocjonalne, pomoże nam wyznaczyć jasne granice i nauczy, jak uwolnić się od cienia rodziców, energetycznych wampirów i ruszyć do przodu bez poczucia winy.
Ten przewodnik zapewnia ogromne narzędzia do tworzenia granic, radzenia sobie z osądami i pokonywaniem zwątpienia. Ćwiczenia zawarte w książce stanowią swoistą autoterapię, dzięki której uczymy się kontrolować nasze życie i stajemy się osobami odpowiedzialnymi za siebie w sposób dojrzały, bez poczucia lęku. Uczymy się odpuszczać negatywne myśli i uczucia. I wreszcie, rozwijamy umiejętności potrzebne do odkrycia troski o siebie, miłości własnej, samodzielności i zdrowych relacji opartych na miłości. Zaprojektowane z myślą o przekazywaniu praktycznej mądrości, pytania i ćwiczenia zawarte w książce pozwolą nam dowiedzieć się więcej o sobie, wskażą właściwy kierunek owocnego samorozwoju i stworzą wystarczającą przestrzeń, aby się rozwijać.
Aby otrzymać jak najwięcej korzyści z książki Sylwii Sitkowskiej, należy podejść do pytań z otwartym umysłem, zachowując całkowitą szczerość.
To zrozumiałe, że pragniemy zostawić przeszłość za sobą — nie odczuwać już echa bolesnego dzieciństwa ani powtarzać dysfunkcyjnych wzorców relacji, których nauczyliśmy się jako dzieci. Jednak uzdrawianie to proces – często długi proces. I ważne jest, aby pamiętać, że powolny postęp nie wynika z tego, że coś jest z nami nie tak. Uzdrowienie to powolny proces dla każdego. Wywieranie na siebie większej presji nie pomoże w szybszym wyleczeniu. W rzeczywistości krytykowanie i zawstydzanie siebie może spowolnić proces zdrowienia.
Zamiast tego spróbujmy być dla siebie mili i delikatni. Współczucie dla samego siebie motywuje nas do rozwoju i doskonalenia siebie oraz pomaga leczyć głębokie rany dzieciństwa, mówiąc:
„Jestem godny miłości i dam sobie miłość i akceptację, których potrzebuję. Mogę żyć jak chcę, po swojemu, w zgodzie z sobą”.
Dodaj komentarz