Strach ma wielkie oczy, może ci naskoczyć – recenzja
Strach jest jednym z największych powszechnych uczuć, które towarzyszą nam w życiu. Gdyby ludzie nie odczuwali strachu, nie byliby w stanie obronić się przed uzasadnionymi zagrożeniami.
Strach jest istotną reakcją na fizyczne i emocjonalne niebezpieczeństwo, które było kluczowe w całej ewolucji człowieka. Strach jest więc reakcją na przetrwanie. Niektórzy ludzie — fani kolejek górskich i miłośnicy horrorów — czerpią z tego radość, podczas gdy innych strach paraliżuje, więc unikają go jak ognia. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego? Jaki jest sens odczuwać strach? Skąd wiesz, że się boisz? Jak możesz radzić sobie ze strachem, gdy się pojawi?
Strach pojawia się wraz z groźbą krzywdy fizycznej, emocjonalnej lub psychologicznej, rzeczywistej lub wyimaginowanej. Choć tradycyjnie uważany za „negatywną” emocję, strach w rzeczywistości odgrywa ważną rolę w zapewnianiu nam bezpieczeństwa, ponieważ mobilizuje nas do radzenia sobie z potencjalnym niebezpieczeństwem.
Strach ma wielkie oczy, może ci naskoczyć – ten tytuł brzmi ciekawie i wymownie. Jesteśmy ciekawi książek, które pozwalają lepiej poznać siebie i odważniej podążać za marzeniami i potrzebami. Dodatkowym atutem książki jest to, że autorka wykorzystuje prosty i zabawny język, co ułatwia zrozumienie zagadnień psychologicznych. Doskonała książka stanowiąca wyborne źródło wiedzy i inspiracji dla każdego, kto chce poznać siebie i rozwinąć w sobie odwagę w realizacji własnych planów i umiejętności oraz przyswojenie technik, które pomagają osiągnąć cele i marzenia.
Książka Katarzyny Czyż to bardzo wartościowa pozycja dla każdego, kto chce poznać prawdę o sobie samym, poznać siebie lepiej. Zdecydowanie polecić ją można wszystkim, którzy chcą odnaleźć w sobie siłę i odwagę, a także zrozumieć, że za odwagą zawsze stoi stres, któremu należy się przyjrzeć.
Pierwsza część wprowadza czytelnika w zagadnienia z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego i różnych efektów terapeutycznych, takich jak psychoanaliza, psychodynamika, terapia systemowa i behawioralna. Każdy z tych nurtów jest przedstawiony w sposób przystępny, a autorka stara się pokazać ich istotę i podobieństwo. Druga część książki skupia się na odwadze w codziennym życiu, byciu sobą, stawianiu granic i reakcji na kompromisy. Autorka skutecznie pomaga w tworzeniu planu działania i motywuje do pracy nad sobą.
Co naprawdę wyróżnia tę książkę? Przede wszystkim swoboda i luz w sposobie przedstawiania treści. To jakby rozmowa twarzą w twarz z autorką. Książka zawiera wiele przydatnych pytań, które pomogą zrozumieć i wspierać siebie. Polecana osobom, które stawiają na samorozwój i osiągnięcie większej odwagi w życiu.
Strach jest naturalną reakcją organizmu i stałym elementem naszego życia. Dobrze jest zrozumieć swoje reakcje na strach, nauczyć się nimi zarządzać, a nawet wykorzystywać go na swoją korzyść.
Zamiast pozwalać, by strach kierował naszym życiem i hamował nasz osobisty rozwój i dobre samopoczucie, powinniśmy nauczyć się wykrywać, kiedy strach chroni nas przed niebezpieczeństwem lub popycha nas w otchłań, którą sami stworzyliśmy, która nas załamuje i uniemożliwia poruszanie się naprzód. Zmierz się ze swoimi lękami i obawami, aby nie stały się wyniszczające. Ta książka Ci w tym pomoże!
Dodaj komentarz