Jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację?

Jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację?

Człowiek nie jest samotną wyspą, relacje, które tworzy z innymi ludźmi, są niezbędne dla dobrego samopoczucia psychicznego i emocjonalnego, a nawet przetrwania.

Posiadamy wrodzone pragnienie bycia w bliskich relacjach z innymi. Od dzieciństwa uczymy się, jak istnieć w świecie i jak odnosić się do innych. Relacje międzyludzkie są jednym z najważniejszych więzi, jakie tworzymy. Każda relacja wymaga pracy. Nie ma idealnych związków, jednak można pracować nad tym, by stworzony związek mógł być trwały i dobry.

W każdej relacji komunikacja jest kluczowa.

Ważne jest, by umieć rozmawiać o swoich odczuciach, przekonaniach, potrzebach i oczekiwaniach. Często potrafimy niszczyć relacje, w które jesteśmy zaangażowani, jednak jesteśmy również zdolni, by je naprawiać. Co zrobić, by ważne dla nas relacje, związki, więzi nie ulegały „korozji” w miarę upływu czasu, lecz stawały się głębsze i szczęśliwsze? Czy istnieje jakiś złoty środek, by zbudować trwałą i szczęśliwą relację?

Autorzy książki Ścieżki miłości, Jacek Rydlewski i Karolina Puchała-Kamińska, bazując na swoich wieloletnich doświadczeniach psychoterapeutycznych, przedstawiają przystępne i interesujące rozmowy, które pozwalają zrozumieć istotę relacji międzyludzkich oraz poznać sposoby ich stosowania i leczenia.

Ścieżki miłości to ciekawe rozmowy o najczęstszych problemach pojawiających się w związkach. Książka ukazuje, jakich należy unikać zachowań i nawyków oraz w jakie pułapki często wpadają pary, im dłużej są razem. Budowanie trwałej i szczęśliwej relacji oznacza podjęcie trudnej drogi i oddzielenie się od negatywnych wpływów z przeszłości. Oznacza to kwestionowanie naszych własnych mechanizmów obronnych i stawianie czoła, często podświadomym, obawom związanym z intymnością, bliskością.

Ścieżki miłości to rzetelna skarbnica wiedzy na temat relacji międzyludzkich, szczególnie w kontekście więzi partnerskich i relacji z dziećmi. Książka porusza wiele tematów takich jak: ukryta trauma, zależność kontra niezależność, oblicza zdrady, żałoba oraz seks w związku, męskość i kobiecość, oraz strategie przetrwania w rodzinie.

Autorzy informują o tym, że nasze dzieciństwo i relacje z rodzicami są kluczowe dla naszej tożsamości i zachowań i jak bardzo wpływa na nasze całe życie. To, czego doświadczyliśmy w domu, wpłynęło na nasze podejście do miłości, przyjaźni, pracy i wielu innych aspektów życia. Często powielamy schematy zachowań, które obserwowaliśmy, nawet jeśli nie były one dla nas zdrowe lub korzystne. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę bagaż doświadczeń z dzieciństwa, aby tworzyć zdrowe i pozytywne relacje w przyszłości.

Niezbędnym fundamentem umożliwiającym trwałą relację jest również przebaczenie.

Potrzeba zrozumienia, że każdy popełnia błędy. Ważne jest, by się na siebie nie zamykać. Każda relacja wymaga pracy, odpowiedniej komunikacji, wdzięczności, wsparcia, przebaczenia i czasu. Każda relacja jest inna, ale te elementy są kluczowe w budowaniu każdej z nich. Warto wiedzieć, że zawsze można pracować nad relacją i zbudować ją na nowo.

Jednym z atutów tej publikacji jest przystępna forma, w jakiej została napisana – książka jest prosta w odbiorze i pozwala na refleksję nad własnym życiem oraz popycha do działań, które przyczynią się do poprawy jakości naszych relacji z innymi ludźmi.

„Jest spotkaniem terapeutów różnych generacji, dwóch płci i odmiennych życiowych doświadczeń. Sama w sobie stanowi najlepszy przykład tego, że relacje mogą się przekształcić, a bycie w związku nie jest stanem, lecz procesem – i to takim, którym możemy świadomie kierować”.

Nasze relacje są ważne i wymagają takiego samego ustalania priorytetów i zaangażowania, jak każda inna dziedzina naszego życia.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *