Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym – recenzja

Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym – recenzja

Wiele osób nazywa alkoholizm chorobą rodzinną. Ma taką reputację, ponieważ uzależnienie jednej osoby od alkoholu wpływa na całą rodzinę. Niewielu ludzi wychodzi bez szwanku spod wpływu rodzica alkoholika. Nieprzewidywalne środowisko, brak zaufania, wyzwania w relacjach i strach mogą bardzo zranić dziecko, które jest w pełni zależne od swoich rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne. Badania pokazują, że rodziny dotknięte alkoholizmem częściej mają niski poziom więzi emocjonalnej, ekspresji i niezależności.

Nadużywanie alkoholu i zaburzenia związane z używaniem alkoholu często zniszczą relacje rodzinne i wbijają klin między jej członków. Oznacza to, że osoby nadużywające alkoholu często rujnują budżet rodzinny, powodują bójki, ignorują potrzeby dzieci i w inny sposób szkodzą zdrowiu i szczęściu swoich bliskich. Nie sposób zwrócić się o pomoc, pocieszenie, wsparcie i ochronę, gdyż osoba uzależniona okazuje się być osobą, która budzi w nas niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa. Z czasem członkowie rodziny mogą nawet rozwinąć objawy współuzależnienia. Takie doświadczenia powodują długotrwałe skutki stresu pourazowego lub złożoną traumę w dorosłym życiu. Może również wpływać na budowanie relacji, obniżone poczucie własnej wartości i zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu. Pomocna może być terapia rodzinna i rehabilitacja.

Problemy spowodowane alkoholizmem nie rozwiązują się same, a rozwiązanie problemów rodzinnych zwykle wymaga akceptacji wszystkich członków rodziny. W większości przypadków poradnictwo rodzinne jest wymagane, aby pomóc rodzinom rozpoznać przyczyny problemów i opracować zdrowe rozwiązania w celu ich rozwiązania. Psychoterapeutka Kara Lissy, pracująca z osobami dorastającymi w rodzinie alkoholowej, a także zmagającymi się z depresją i lękiem, w książce Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym krok po kroku prowadzi czytelnika przez proces zdrowienia ze skutków dorastania w rodzinie obciążonej alkoholizmem.

Autorka porusza w niej tematy związane z zespołem stresu pourazowego, traumą z dzieciństwa, współuzależnieniem i innymi problemami wynikającymi z doświadczeń z dzieciństwa i dorastania w dysfunkcyjnym, chaotycznym i uwłaczającym środowisku domowym rodzicem alkoholikiem. Książka Kary Lissy jest przeznaczona dla tych, którzy dorastali w rodzinie alkoholowej, niezależnie od tego, czy był to członek rodziny, przyjaciel, czy jakikolwiek inny rodzaj relacji. Ten poradnik prowadzi krok po kroku od samoświadomości do codziennych narzędzi, które pomogą pielęgnować zdrowe relacje z innymi, ale przede wszystkim z samym sobą.

Zachęcam do przeczytania tej książki niezależnie od rodzaju traumy lub dysfunkcji, której doświadczyłeś, ponieważ będzie to narzędzie na całe życie w twoim zestawie zdrowia psychicznego!

W tej książce przyjrzysz się swojej przeszłości i zrozumiesz, w jaki sposób wpłynęła ona na Ciebie w życiu dorosłym oraz jak objawy dysfunkcji z dzieciństwa objawiają się obecnie. Będziesz mógł zaakceptować przeszłość, której nie byłeś w stanie zmienić, i skupić się na uzdrowieniu teraźniejszości. Książka pomocna jest w budowaniu poczucia własnej wartości oraz stworzeniu dialogu wewnętrznego, pracując jednocześnie nad poczuciem winy i wstydu. To doskonały niezbędnik, który pomoże w tworzeniu zdrowej relacji szczególnie z samym sobą (okazując sobie zrozumienie i życzliwość), oraz uświadomieniu, jaka powinna wyglądać zdrowa relacja z drugim człowiekiem.

Wciągająca, napisana prostym językiem i kierująca do myślenia książka przybliża dynamikę rodziny dotkniętej problemem alkoholowym. Autorka pokazuje, w jaki sposób wpłynąć na teraźniejszość i przyszłość. W trakcie lektury przekonasz się, że wiele osób ma podobne doświadczenia, poznając historie osób, które zmagały się z tymi samymi problemami. Dzięki tej książce zyskasz narzędzia, które pomagają Ci uporać się z traumą przeżytą w przeszłości. Poradnik jest tak skonstruowany, że pozwala na samodzielną pracę. Sięgaj po niego tak często jak tylko tego potrzebujesz a zobaczysz jak szybko pojawią się nowe rozwiązania. Wspierające ćwiczenia, sprawdzone techniki i przykłady z życia wzbogacą Twój punkt widzenia.

Dzieciństwo w rodzinie dotkniętej alkoholem może pozostawić trwałe rany, lecz istnieje nadzieja na uzdrowienie. Dzięki tej książce otrzymasz wsparcie, zrozumienie i praktyczne narzędzia do przekształcenia traumy w siłę i rozwój osobisty. Nie możesz zmienić przeszłości, jednak masz wpływ na teraźniejszość. Tylko od ciebie zależy czy chcesz wyzdrowieć ze skutków dorastania w rodzinie alkoholowej. Susan Jeffers definiuje strach jako tak duży, jakim go sami określimy i w dużej mierze ten strach znika, kiedy przyzwyczajamy się do nowej aktywności. Bój się i działaj. To się opłaca.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *